بخش هشتم: از چه اصول و نکات مهمی در دکوراسیون داخلی منزلمان استفاده کنیم؟

رنگ در طراحی داخلی

رنگ در طراحی داخلی


8. رنگ های دکوراسیون منزلتان را بر اساس روانشناسی رنگ ها انتخاب کنید! 

به عنوان آخرین اصل و نکته مهم در طراحی داخلی، به شما عزیزان پیشنهاد می کنم که از روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که رنگ ها علاوه بر زیبایی، بر حس و حالتان در آن محیط نیز اثر می گذارند، پس با در نظر گرفتن اثر هر یک از آن ها و کاربرد فضایی که قصد دکوراسیونش را دارید، باید آگاهانه انتخابشان کنید:

– رنگ های خنثی:

رنگ های خنثی مانند رنگ سفید، خاکستری، قهوه ای، بژ و کرم، رنگ های ساده و آرامش بخشی هستند که معمولا از آن ها به عنوان رنگ غالب در اتاق نشیمن و پذیرایی و اتاق خواب استفاده می شود. توجه داشته باشید که این نوع رنگ ها، زمینه بسیار مناسبی برای استفاده دکوریجات و وسایل با رنگ و نقش های جذاب و جسورانه می باشند.

رنگ غالب خنثی در طراحی داخلی نشیمن
رنگ غالب خنثی در طراحی داخلی نشیمن

– رنگ های سرد:

رنگ های سرد شامل رنگ های آبی، سبز و بنفش می باشند که اثر آرامش بخششان، آن ها را تبدیل به گزینه مناسبی برای دیوارهای اتاق خواب می کند. اما باید بدانید استفاده بیش از حد از این رنگ ها ممکن است باعث حس افسردگی شود، بنابراین برای ایجاد تعادل در کنار آن ها از دکوریجاتی با رنگ های گرم استفاده کنید.

برای مثال در اتاق کودک زیر برای ایجاد تعادل در رنگ آبی پاستِلی دیوارها، از رنگ صورتی در دیگر وسایل استفاده شده است.

رنگ سرد پاستلی در طراحی داخلی اتاق خواب کودک
رنگ سرد پاستلی در طراحی داخلی اتاق خواب کودک

– رنگ های گرم:

رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی، از دسته رنگ های محرکی هستند که به محیط انرژی، هیجان و شادی انتقال می دهند. اما تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از آن ها به عنوان رنگ غالب باعث حس عصبانیت، پرخاشگری و ناآرامی می شود، پس بهتر است این رنگ ها را با وسایل و دکوریجات وارد دکوراسیون منزلتان کنید.

رنگ گرم در طراحی داخلی نشیمن
رنگ گرم در طراحی داخلی نشیمن

همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب تلاش کردم که اصول و نکات مهم در دکوراسیون و طراحی داخلی منازل را به همراه تصاویر آموزش دهم. پس از این نکات کمک بگیرید و آن را در دیزاین خانتان به کار ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *